fbpx

MARKETINGOVÝ POHĽAD

Keď balenie zabíja dobrý produkt.

Veronika Bošková, marketing terapeut

10.2.2019

Potraviny a pochutiny sú veľmi špecifický druh produktov, pri ktorých ako spotrebitelia takmer vždy siahame po známych, overených značkách. Zmena (vizuálna či obsahová) je krokom, ktorý sa preberá z mnohých stránok a vyhodnocujú sa rôzne úskalia, ktoré môže zmena priniesť. Nie vždy je to zmena k lepšiemu. 

Hneď na začiatok musím spomenúť, že nie som klasický kávičkár, ktorý sa vyžíva v špeciálne pražených zrnách alebo dokáže rozoznať 100% Arabicu od slabšej. Káva mi buď chutí alebo nechutí. V našej domácnosti som jediná, ktorá ju pije, takže ozajstného kávovaru sa dočkám asi až na staré kolená, keď nebude treba platiť deťom školy a krúžky. Keď mám chuť na svoje obľúbené cappuccino, tak zájdem do kaviarne, ktorú mám našťastie celkom blízko pri dome.

Kávu však máme doma vždy. Nielen kvôli návštevám, ale aj preto, že niekedy robím celý deň v pyžame a do kaviarne sa mi jednoducho nechce sa ísť prejsť. Máme doma Dolce Gusta, no keď som si prečítala, že kapsuly sa vlastne nikdy nerozložia a aký bordel to na svete zanecháva, tak ho nechávam elegantne zapadnúť prachom. 

Pre akútne prípady pyžamového typu mám teda doma kávu instantnú. Nepijem jej až tak veľa, takže ju nekupujem na kilá a mám rada rôzne vône a príchute, takže som si obľúbila túto od Douwe Egberts, s príchuťou karamelu.

Pôvodná karamelová káva.

Photo : © Douwe Egberts

Intenzívna karamelová chuť a vôňa, elegantný branding a praktická sklenená nádoba. Nielen, že vôňa a chuť kávy nevyprchala ani po mesiacoch, ale nádoby som si pekne zrecyklovala a máme v nich uložené rôzne kuchynské potreby ako soľ, korenie či bylinky. Káva stála okolo 5,90 € ak si dobre pamätám, v akcii aj 4,59€.

Od istého času sa však po nej zľahla zem. Nenašla som ju ani v reťazcoch, ani v menších potravinách a dokonca ani vo veľkoobchodoch. Myslela som, že ju stiahli, lebo chystajú nové príchute. A potom prišlo sklamanie. Na pulty sa už nedostala karamelová káva v skle, ale toto: 

Nové balenie, rovnaký výrobca – Jacobs Douwe Egberts

Photo : © JDE

Ako spotrebiteľ a ani ako marketér nerozumiem tomuto nelogickému kroku. Ak teda výsledkom nemalo byť len navýšenie maržovosti na tomto produkte. 

Hnusné alumíniové balenie, ktoré nemá s pôvodným konceptom nič spoločné. Tak ako kapsule, ani toto sa nerozloží po stovky rokov a úplne zbytočne zaťažuje planétu. A pre mňa zarážajúca je ešte aj cena, ktorá sa drží niekde na hranici 5,20€ (bez akcie).

Ako spotrebiteľ a ani ako marketér nerozumiem tomuto nelogickému kroku. Ak teda výsledkom nemalo byť len navýšenie maržovosti na tomto produkte. 

V dnešnej dobe, kedy tak výrazne silnie trend zero-waste produktov a ľudia si začínajú uvedomovať, ako zbytočne vytvárame odpad, ktorý nemá žiadne opodstatnenie, mi príde táto zmena ako totálny krok mimo.

Výrobca mal v rukách obrovský marketingový tromf v podobe znovupoužiteľných obalov. Mohli vyhlásiť súťaž, ako ich čo najkretívnejšie využiť. Potom pripraviť sériu krátkych videí, zapojiť blogerov či influencerov. Možností sa ponúkalo naozaj veľa.

Predtým som si kupovala peknú sklenenú nádobu s voňavou kávou. Teraz sa čaro stratilo a ostal len alobal. Za mňa osobne celé zle.

Veľmi by ma zaujímalo, či im tento experiment priniesol vytúžený cieľ, ktorý si stanovili (predpokladám, že ním bolo zníženie nákladov na výrobu). Ale osobne si myslím, že nie. Ja som kávu už prestala kupovať. Prešla som na iné nádobky.